Vaikka Erkkitapio Siiroisen elämä jäi lyhyeksi, hänen lasiuraansa voidaan pitää poikkeuksellisen merkittävänä. Tämän näyttelyluettelon tarkoituksena on valottaa Siiroisen suunnittelijanuraa mahdollisimman monipuolisesti. Tekstin liitteenä on paitsi Riihimäen Lasin ja Kotilasin esineluettelot, myös luettelo SIiroisen Studiolasille suunnittelemista esineistä.
Hienoa. Sähköpostitse tulleissa ilmoituksissa on vielä varoitus:
Suhtaudu tähän viestiin varauksella
Gmail ei voinut vahvistaa, että... Lue lisää →
Ilmoitin asiasta ylläpitoon adminille ja hän kertoi vastauksessaan, että sivustolla oli jokin mikä aiheutti ilmoituksen selaimella, mutta... Lue lisää →
Suojaamaton yhteys -ilmoitus on tullut ja syynä jokin sellainen asia kuin että Designlasi-sivuston päivämäärä ja kellonaika eroaa Googlen... Lue lisää →
https://www.designlasi.com/forum/ei-enaa-myynnissa-sarjana
Linkin kuvassa samanlainen sininen maljakko, eli taitaa se olla löytö sarjan... Lue lisää →
Juu, tuli ja minäkin otin riskin. Harmi jos tämä sivu loppuu, olen löytänyt paljon tietoa täältä.
Lue lisää →
Jos maljakkosi on noin 25,5 cm korkea, niin se saattaa olla saksalaisen Leonardon sisustusmaljakko 90- luvulta.
https://www.etsy.com/ie/... Lue lisää →
Hopeatäplä nimityksellä myydään torilla samanlaista lasilintua, ja ilmoituksessa on liite Bukowskin sivulle , jossa on ollut myynnissä... Lue lisää →
https://www.designlasi.com/forum/tunteeko-kukaan-esinetta#comment-27821
Böömiläinen maljakko 60-luvulta.
Lue lisää →
- 1 / 2
- seuraava ›
Tässä tapauksessa ei voida "puhua" muotoilijasta.
RL:ssa toimi taitavia lasimaalareita, osa oli siirtynyt sinne Kauklahden lasitehtaalta sulautumisen jälkeen.
Ikävä kyllä maalaria on vaikea selvittää, esineellä saattaa olla mallitunnus, joku aikalainen saattaa olla elossa ja joku saattaa vielä muistaa jne jne.
Vanhan lasiperinteen säilyttäminen on myös siksi tärkeää että kokoajan tietoa katoaa vanhojen lasitaitajien siirtyessä ajasta ikuisuuteen.
Tämä sivusto vaalii myös omalta osaltaan näitä perinteitä.
Kiitoksia vastauksesta! ”Maalaria” en sinänsä uskonut, että voisi löytää juuri yllä mainitsemistasi syistä johtuen, mutta tarkoitin siis itse lasin muotoilijaa, ja suunnilleen koska näitä laseja tehtiin? :)
Jos kyseessä on juomalasi(kuvasta ei selviä mittasuhde) niin
muotoilija ei yleensä ole tiedossa, vaikka esine onkin vanha se on aikansa sarjatuotantoa vaikkakin perinteistä sellaista.
Vanhoissa kristallilasisarjoissa on mainittu mallinimi mutta sekään ei aina kerro muotoilijaa.
Juomalasihan se on, sorry, onhan siinä vertailukohde se tarra siinä yläkulmassa.
Kiitoksia Puntteli tiedosta. :)
Osaatko mahdollisesti sanoa milloin kyseistä tarraa käytettiin Riihimäellä?
Varmaa tietoa ei ole mutta veikkaisin 40-50 lukua.
Amanuenssi Kaisa Koivisto Riihimäen lasimuseolla osaa varmaan vastata kysymykseen paremmin.
Kiitos jälleen kerran vinkistä! :)