Vaikka Erkkitapio Siiroisen elämä jäi lyhyeksi, hänen lasiuraansa voidaan pitää poikkeuksellisen merkittävänä. Tämän näyttelyluettelon tarkoituksena on valottaa Siiroisen suunnittelijanuraa mahdollisimman monipuolisesti. Tekstin liitteenä on paitsi Riihimäen Lasin ja Kotilasin esineluettelot, myös luettelo SIiroisen Studiolasille suunnittelemista esineistä.
Hienoa. Sähköpostitse tulleissa ilmoituksissa on vielä varoitus:
Suhtaudu tähän viestiin varauksella
Gmail ei voinut vahvistaa, että... Lue lisää →
Ilmoitin asiasta ylläpitoon adminille ja hän kertoi vastauksessaan, että sivustolla oli jokin mikä aiheutti ilmoituksen selaimella, mutta... Lue lisää →
Suojaamaton yhteys -ilmoitus on tullut ja syynä jokin sellainen asia kuin että Designlasi-sivuston päivämäärä ja kellonaika eroaa Googlen... Lue lisää →
https://www.designlasi.com/forum/ei-enaa-myynnissa-sarjana
Linkin kuvassa samanlainen sininen maljakko, eli taitaa se olla löytö sarjan... Lue lisää →
Juu, tuli ja minäkin otin riskin. Harmi jos tämä sivu loppuu, olen löytänyt paljon tietoa täältä.
Lue lisää →
Jos maljakkosi on noin 25,5 cm korkea, niin se saattaa olla saksalaisen Leonardon sisustusmaljakko 90- luvulta.
https://www.etsy.com/ie/... Lue lisää →
Hopeatäplä nimityksellä myydään torilla samanlaista lasilintua, ja ilmoituksessa on liite Bukowskin sivulle , jossa on ollut myynnissä... Lue lisää →
https://www.designlasi.com/forum/tunteeko-kukaan-esinetta#comment-27821
Böömiläinen maljakko 60-luvulta.
Lue lisää →
- 1 / 2
- seuraava ›
Eikös se ole T.Wirkkalan Solaris-sarjaa
Onko se maljakko?
Solaris jälkiruokakulhoja on tehty kaksi kokoa, mutta tämä ei ole niistä kumpikaan.
Maljakkoakaan en ole nähnyt aikaisemmin.
Solaris-sarjan maljoja on tehty viittä eri halkaisijaa,pienin 115mm ja levein 245mm
8 cm korkea ja halkaisija leveimmillään 12,5 cm, olisiko tuikkulyhty tai pieni maljakko
Kaksi tietämättömän kysymystä: 1. Onko esine Solarista ylipäätään? Pinnan kuviointi näyttää ainakin kuvassa erilaiselta kuin tavanomamiset Solaris-pintakuviot. 2. Onko esine maljakko vai kulho? Jos on maljakko, onko Solariksesta olemassa maljakkokin?
Epäilen, että ei ole solarista, minulla on jälkiruoka "setti" eli kulho ja 4 annoskulhoa - ei ole samaa sarjaa.
Ei taida olla Solarista. Minulla on noita 4 kpl ja olen ostanut ne kirpparilta 1,5 € kappalehintaan. Ovat varmaan kotimaisia 1970-luvulta. Olisiko Humppilan?