Vaikka Erkkitapio Siiroisen elämä jäi lyhyeksi, hänen lasiuraansa voidaan pitää poikkeuksellisen merkittävänä. Tämän näyttelyluettelon tarkoituksena on valottaa Siiroisen suunnittelijanuraa mahdollisimman monipuolisesti. Tekstin liitteenä on paitsi Riihimäen Lasin ja Kotilasin esineluettelot, myös luettelo SIiroisen Studiolasille suunnittelemista esineistä.
Onko kulhosi saman muotoinen kuin oheisissa kuvissa? Mielestäni se ei näytä yhtä "kulmikkaalta", mutta kuvakulma voi kyllä... Lue lisää →
Ensiksi: Olisi ollut parempi, että olisit aloittanut oman kyselyn. Niin se löytysi myöhemminkin ja olisi hyödyksi muillekin.
Kuitenkin.... Lue lisää →
Kiitokset sinulle tiedosta ja aurinkoista kevään jatkoa😊
Lue lisää →
Virolaisen Tarbeklaas lasitehtaan valmistama maljakko.
https://sahtel.net/toode/tarbeklaasi-vaas-aster-3/
Lue lisää →
Hei! Kiitos vastaukesta. Näitä on tullut jo kolme vastaan, tästä olen päätellyt mallin olleen aikoinaan jokseenkin yleinen.... Lue lisää →
Harvoin niitä vastaan tulee ja nuutajärveläinen se on. En olisi yllättynyt, jos tekijä on Kaj Franck. Varmaa tietoa ei siis ole.
Lue lisää →
Kuvia lautasesta, toivottavasti saa selvää. Lautasessa on kohouma, joka pitää kuvun paikoillaan.
Lue lisää →
Tiedäkö mitään missä hinnoissa liikkuu? Löysin todella vaihtelevaa netistä, ja kiitos muista vastauksista sinusta oli suuri apu 🌞
Lue lisää →
- 1 / 3
- seuraava ›