Tämä näköispainos on koottu Riihimäen Lasin myyntikuvastojen irtolehtikansioista ja se antaa kattavan kuvan Riihimäen lasitehtaan 60-70-lukujen tuotannosta.
- 1 / 3
- seuraava ›
Tässä joitakin kohtia, jotka kannattaa muistaa, kun toivoo lasiesineensä tunnistamista Designlasi.comin keskustelupalstalla.
Yleisesti ottaen esineen tunnistus valokuvasta ja siihen liitetystä tekstistä ei ole täydellinen eivätkä tämän palstan keskustelijat ota vastuuta mahdollisesta väärästä tunnistuksesta. Suomen lasimuseolla on maksullinen tunnistuspalvelu, josta saa lisätietoja tästä linkistä.
Jos et saa viestiisi vastauksia, se voi johtua siitä että esinettäsi ei voi tunnistaa yllä olevien kohtien tietojen puuttuessa. Samoin on hyvä muistaa, että maailmalla liikkuu valtavasti erilaisia lasiesineitä - sekä tusinatöitä että laatulasia - ulkomaista että kotimaista. Tämä palsta keskittyy vain suomalaiseen lasiin, josta keskustelijat tietävät eniten.
Ja jos kyselypalstalla näkyy tuttu esine, sen historiasta voi laittaa pienenkin tiedon - vaikka milloin on saanut samanlaisen. Kaikki tiedot auttavat esineen omistajaa ja muita siitä kiinnostuneita.
Kiitokset Tapsalle ja Punttelille näiden ohjeiden sisällöstä.
Kirjaudu sisään tai rekisteröidy kommentoidaksesi.
Jos haluat ottaa yksityisesti yhteyttä viestiketjun aloittajaan tai johonkin kommentoijaan, klikkaa hänen nimeään ja pääset jättämään viestin.
Tämä näköispainos on koottu Riihimäen Lasin myyntikuvastojen irtolehtikansioista ja se antaa kattavan kuvan Riihimäen lasitehtaan 60-70-lukujen tuotannosta.