Iittalan tuotekuvasto vuodelta 1941 esittelee viini-, viiina-, shamppanja- ym. laseja. Lisäksi siinä esitellään karahveja, maljoja, tarjottimia, astiastoja sekä paljon muuta puhallettua talouslasia.
Muistaakseni joskus 2011 omani sain juurikin lonkerosixpäkin kylkiäisenä. Olisinkohan jopa Siwasta ostanut?
Lue lisää →
Kovin näyttää siltä, että kyseessä on Nuutajärven lasin ja Kaj Franckin cocktailsekoitin 2544, mutta tulppa puuttuu.
Lue lisää →
Minulle päätyi samanlainen maljakko. Oliko tästä löytynyt jotain tietoa?
Lue lisää →
Jos joakus myyt pistä viesti.. 🙂mareterik@gmail.com
Lue lisää →
ovatko tekstissä mainitut koot nimenomaa kuvien mallisen maljakon kokoja ja ne kolmikerroksiset mahdollisesti joitain muita? H. Tynelliä... Lue lisää →
Oi, kiitos vastauksesta! ja että heille löytyi nimi! Sopivat kivasti yhteen Kesäkukka-sarjan kanssa 😊
Lue lisää →
http://www.lasikammari.fi/art/_TW/art_TW_P4230061.html
http://www.designlasi.com/forum/t-wirkkala-karahvi-numero-2513
Kyselit karahville hintaa,ei tahdo löytyä googlettamalla myyntihintoja karahville 2513:sta,mutta Wirkkalan muita karahveja ja niitten hintoja voi katsella kun hinnoittelet karahvisi.T.Wirkkalan 2512 on melkein samanlainen,kuitenkin vain yhdellä kaatonokalla ja mitä netistä löysin olivat kokoa 50 cl.Laitan linkin Iittalan netti myyntisivulta.
http://store.iittala.com/Wirkkala-kaadin-85-cl-turkoosi