Iittalan tuotekuvasto vuodelta 1941 esittelee viini-, viiina-, shamppanja- ym. laseja. Lisäksi siinä esitellään karahveja, maljoja, tarjottimia, astiastoja sekä paljon muuta puhallettua talouslasia.

Kermakaluston tunnistusapua kaivataan
Jostain syystä olen täysin jumissa tämän kermakon ja sokerikon kanssa...ja todennäköisesti vastaus on helpompi kuin olin kuvitellutkaan.
Olen kaivellut jo Stillit ja Tynellit, Aladinit ja muut kaverit, mutta Sarpanevan Pisararengasta lähemmäksi en ole päässyt...ja kun niissäkään ei ole tuota kermakon otinta niin se siitä.
Tarvitsen siis apuanne.
Kermakosta löytyy vielä kuprullaan alkuperäinen Riihimäen tarra ja pohjasta oletettavasti osittainen punttelin jälki. Sokerikon pohjan keskusta on "röpölöinen" eikä siitä erotu samanlaista jälkeä kuin kermakosta. Kermakon korkeus on n.75mm ja suun halkaisija n.60mm. Sokerikon korkeus n.55mm ja suun halkisija n.78mm. Vihreä lasimassa on ohuehkoa n.1,5mm vahvuista.
Olisin kiitollinen vastauksesta niin pääkin saisi rauhan :)
Kirjaudu sisään tai rekisteröidy kommentoidaksesi.
Jos haluat ottaa yksityisesti yhteyttä viestiketjun aloittajaan tai johonkin kommentoijaan, klikkaa hänen nimeään ja pääset jättämään viestin.
Kirjavinkki

Kermakko näyttää minusta Erkkitapio Siiroisen kermakolta no1153 ja sokerikko mallilta no 1152. Valmistettu joskus 1970-luvun paikkeilla.
HEUREKA !!
...mites mää olin unohtanut koko Siiroisen....
Nopea googletus johdatti heti samannäköisiin jälkiruokakuppeihin joten syvä niiaus hemalle !
Kiitän suuresti avustasi...toki lisätiedotkin kelpaa ;-)