Oivan Ihmemaassa on Suomen lasimuseon julkaisema uusi teos, joka kertoo Oiva Toikasta (1931-2019), yhdestä maamme merkittävimmistä lasitaiteilijoista.

Ovatko Nanny Still Koralli-sarjaa
Olen ostanut kulhot kirppikseltä Nanny Still Koralli - sarjaan kuuluvina. Poikkeavat kuitenkin muista Koralli tuotteista ja kysyisin varmennusta ja arvokin kiinnostaa.
Viimeinen kulho kaipaa myös tunnistusta. En löytänyt sitä mistään. Ja ajattelin että ehkä täältä löytyisi tietoa molemmista lasikulhoista.
Kiitos jo etukäteen!
Ison korallin mitat :korkeus 12 cm, halkaisija n 21 cm, paino 1388 g, siinä on pari pientä ilmakuplaa, pienempi :korkeus 6 cm, halkaisija 11, 5 cm ja paino 240 g.
Viimeinen kulho: korkeus 6,5 cm, halkaisija n 24 cm, paino 887 g.
Kaikki kulhot ovat läpinäkyviä.
Kirjaudu sisään tai rekisteröidy kommentoidaksesi.
Jos haluat ottaa yksityisesti yhteyttä viestiketjun aloittajaan tai johonkin kommentoijaan, klikkaa hänen nimeään ja pääset jättämään viestin.
Kirjavinkki

Uskoisin kulhojen olevan Koralli-sarjaa, vaikka eroavatkin yleisemmistä vadista ja kynttilälyhdystä. Suomen lasi elää 3-kirjasta löytyi mielenkiintoisia yksityiskohtia tapahtumista Riihimäen Lasin tehtaan lopettamisen jälkeen. Tehdas lopetettiin 5.8.1990. Samana vuonna keskipakoisvalettuja Riihimäen Kotilasi-tuotteita alettiin valmistaa Iittalassa. IS-koneella puhalletut tuotteet valmistettiin Riihimäen tehtaan lopettamisen jälkeen Ahlström Riihimäen Lasi Oy:n omistamalla Karhulan pakkauslasitehtaalla. Vuodelta 1991 mainitaan, että Kotilasi-tuotemerkki muutettiin Riihimäki-tuotemerkiksi (kts. alla olevat linkit). Vuodelta 1993 mainitaan, että IS-koneella puhallettujen Riihimäki-tuotteiden valmistus siirrettiin Karhulasta Järvakandiin Viroon.
Näissä linkin Koralli-lautasten pakkauksessa Riihimäki-tuotemerkki
https://www.goodwill.fi/kauppa/koti/astiat/riihimaki-koralli-lasilautane...
Tässä pakkauksessa Kotilasi-tuotemerkki
https://www.vanhanaika.fi/product/526/pienet-kehra-kynttilanjalat-alkupe...
Näiden seikkojen valossa oletan, että Koralli-kulhojasi ei ole valmistettu Riihimäen tehtaalla vaan joko Iittalassa, Karhulassa tai Virossa. Huomaa, että tämä on päättelyä edellämainittujen tietojen pohjalta, ei varmaa tietoa.
P.S. Suomen lasi elää 2-kirjasta löytyy tieto, että Nanny Still on suunnitellut Koralli-sarjan vuonna 1988.
Kiitos paljon vastauksesta!
Selvisi viimein tuo viimeisten kuvien kulhon alkuperä. Olen monesti nähnyt samanlaisia kirppareilla ja miettinyt mikähän niiden valmistaja on. Nyt onnistuin löytämään yhden, jossa oli tarra vielä paikoillaan, kulunut kylläkin, mutta tekstin pystyi silti lukemaan. Siinähän luki: Crystal Line by Wheaton Made in Brazil. Löysin myös linkin valmistajan sivuille.
https://www.wheaton.com.br/en/produto/0316-large-bowl/
Aivan mahtavaa! Kiitos! Kuvio muistuttaa kovasti Riihimäen Dominaa ja yhdessä netti ilmoituksessa sitä jopa myytiin sillä nimellä. Mutta arvelin, että ei ole. Oli kiva saada varmistus!