Kirjasta löytyy kuvien lisäksi tietoa Arabian kahvikuppien malleista, valmistusajasta, kuppien ja koristeiden suunnittelijoista sekä milloin koriste on ollut käytössä.
Kiitos tiedosta.
Lue lisää →
Samanmallisia kirkkaita löytyy hakusanoilla Mikasa Belle Epoque. Valmistaja todennäköisesti saksalainen Walther Glas.
Lue lisää →
No, on ihan selvästi. Kiitos paljon. Yritin virolaistakin lasia tutkia, samalla kun kävin läpi kaikki Euroopan maat ja vähän muutkin😊
Lue lisää →
Mielestäni kori näyttää virolaisen Tarbklaasin esineeltä Korv (Kori), suunnittelija Mihhail Mišalagin 1980. Kuvastossa korkeudeksi... Lue lisää →
Jos on, niin nimellä Art Lasi. Art Lasi Finland Oy näyttäisi edelleen olevan toiminnassa.
Lue lisää →
Niinpä näyttää olevan, kiitos. Vielä pitää etsiä mistä tuollaisen saisi.
Onko tuo firma vielä olemassa?
Lue lisää →
Maljan on valmistanut Taidelasisepät.
Lue lisää →
Luhtahuitti, koko 145 mm x 65 mm, valmistettu vuodesta 2001 eteenpäin.
Lue lisää →
- 1 / 3
- seuraava ›
Voi olla, että menen aivan metsään, mutta tuo logo näyttää mun silmiin hälytystarralta, joka lätkäistään myymälässä milloin mihinkin tuotteeseen.
Itse olen ollut tarroittamassa mm. karkkipusseja, aikuisviihdelehtiä ja sellasia harrastelehtiä, jotka ovat olleet asiakkaan luettavissa paikan päällä; niitä ei ole ollut takoitus antaa asiakkaalle kotiin vietäväksi, mutta silti niitäkin "unohtui" monen kätösiin.
Kiitos lasilintu kommentistasi! Kyse ei ole tarrasta. Logo on lasitteen alle valmistuksen yhteydessä taiteiltu. Linkittäisin tuon logon johonkin yritykseen.
Kysyjä on oikeassa: kyseessä on Tieto Oy:n logo. Mukin grafiikan tyyli on kovasti 1980-lukulainen. Vastaajakaan ei liene kauhean väärässä, Tieto on voinut hyvinkin tehdä asiakkailleen turvaratkaisuja ja symboliksi valikoitunut hälyytystarroista tuttu kuvio :)
Kyllä mun muisti nyt on vaan pätkinyt. Ne mun tarkoittamat hälytintarrat on tällasia, tosin kultavärin kohdalla oli musta väritys:
https://www.google.com/search?q=bar+code+alarm+sticker&source=lnms&tbm=i...
Kiitos Sinulle kuitenkin vastauksestasi. Tässä tuli hälytintarrojenkin desig tutkittua.
Lämmin kiitos Sinulle "Huurre" tiedoistasi :)
Ollos hyvä :). Tuli vain mieleen, että mukissa olisi voinut olla jälkikäteen tehty seripainatatus, mutta todennäköisempää että teetetty kokonaan Arabialla, koska myös pohjassa on grafiikkaa.
http://logos.wikia.com/wiki/Tieto