Iittalan tuotekuvasto vuodelta 1941 esittelee viini-, viiina-, shamppanja- ym. laseja. Lisäksi siinä esitellään karahveja, maljoja, tarjottimia, astiastoja sekä paljon muuta puhallettua talouslasia.

Riihimäen kristallimaljakko Ilves-kuvalla, kuka tekijänä?
Hei! Osaisiko joku kertoa oheisen maljakon taustasta, eli valmistusaika ja suunnittelija, valmistusmäärät? Maljakko on ilmeisestikin kristallia, sen verran painava ja helisee hienosti. Eli paino 2100 g, korkeus 27,5 cm, suun leveys 12,3 cm, seinämien leveys noin 0,9 cm, pohjan halkaisija 8,7 cm. Maljakossa on hiottuja viivoja viistekoristelujen lisäksi. Vastakkaisilla puolilla yläosassa tasaisella alueella on Riihimäen Lasin ilves-logo ja toisella puolella kaiverrus eli nimikirjaimet ja vuosi 1970. En ole löytänyt maljakkoa netistä eikä siinä ole pohjassa signeerauksia. Kiitos vastauksista.
Kirjaudu sisään tai rekisteröidy kommentoidaksesi.
Jos haluat ottaa yksityisesti yhteyttä viestiketjun aloittajaan tai johonkin kommentoijaan, klikkaa hänen nimeään ja pääset jättämään viestin.
Kirjavinkki

Oma mielipiteeni on, että olisi Okkolinin työ. Mitään faktaa tähän en voi antaa.
Onko Riihimäen Lasin maljakko?
Voihan olla jonkun muun lasitehtaan kristallimaljakko,ilves,lynx tai bobcat etsauksella,tämä on vain minun arvuuttelua,mutta katsotaan löytyykö vastausta tähän kinkkiseen esine kyselyyn.
http://www.asadonaarteet.net/tuotteet.html?id=26/2332
Linkin maljakossa on samanlainen koristelu kuin kysyjän maljakossa,joten Temen mielipide saa vahvistusta.Lukeeko siinä Asadonaarteet maljakon tarrassa"Kristallihiomo M.Okkolin OY"?
Hyvä vertailu. Erojakin on. Kuvistani ei välttämättä näy ihan selvästi koristelujen laatu, joten tässä se sanallisesti. Joka toisesta viisteestä lähtee kolme viirua ylös, joka toinen on ilman viiruja. Ja maljakon yläosien tasaisten kohtien (joissa on ilves-kuva ja kaiverrus) kohdalla viirut ulottuvat vain sen tasaisen alueen alareunaan. Omassa maljakossani on myös jalka (jos sitä alaosan muotoilua niin voi kutsua). Mutta samoja piirteitä tosiaan.
Uskoisin, että kyseessä on Aimo Okkolinin Ilves-maljakko, jota mm. annettiin lahjaksi tehtaan henkilökunnalle heidän merkkipäivinään. Ja ilmeisesti käytettiin myös urheilukilpailujen palkintona.
Kiitos Jouko viestistä, tuo kuulostaa ihan uskottavalta ja todennäköiseltä vaihtoehdolta. Itsekin mietin, että voisiko kyseessä olla joko lasitehtaan lahjamaljakko tai sitten Riihimäen kaupungin. Ja jälkimmäinen vaihtoehto kumoutui, kun kävin katsomassa kaupungin vaakunaa - siinähän ei ole ilveksestä tietoakaan. Eli lasitehtaan logohan se varmaankin on. Tätä vaihtoehtoa punnittaessa ei myöskään yhtään harmita, että siinä on kaiverrus - sehän on ollut varmaankin olennainen ja tyypillinen osa lahjaa.