Kirjasta löytyy kuvien lisäksi tietoa Arabian kahvikuppien malleista, valmistusajasta, kuppien ja koristeiden suunnittelijoista sekä milloin koriste on ollut käytössä.
Kiitos tiedosta.
Lue lisää →
Samanmallisia kirkkaita löytyy hakusanoilla Mikasa Belle Epoque. Valmistaja todennäköisesti saksalainen Walther Glas.
Lue lisää →
No, on ihan selvästi. Kiitos paljon. Yritin virolaistakin lasia tutkia, samalla kun kävin läpi kaikki Euroopan maat ja vähän muutkin😊
Lue lisää →
Mielestäni kori näyttää virolaisen Tarbklaasin esineeltä Korv (Kori), suunnittelija Mihhail Mišalagin 1980. Kuvastossa korkeudeksi... Lue lisää →
Jos on, niin nimellä Art Lasi. Art Lasi Finland Oy näyttäisi edelleen olevan toiminnassa.
Lue lisää →
Niinpä näyttää olevan, kiitos. Vielä pitää etsiä mistä tuollaisen saisi.
Onko tuo firma vielä olemassa?
Lue lisää →
Maljan on valmistanut Taidelasisepät.
Lue lisää →
Luhtahuitti, koko 145 mm x 65 mm, valmistettu vuodesta 2001 eteenpäin.
Lue lisää →
- 1 / 3
- seuraava ›
Luulisin että se on Itävaltalaista lasia. Olen nähnyt keskustelua aikaisemminkin. En ole varma mutta voit aloitta tutkinnan tältä nettisivulta.
http://www.glassmessages.com/index.php?topic=...
Kiitos, sama vaasi näyttää olevan, alkuperästä vaan ei kukaan tuollakaan sivulla osaa sanoa mitään varmaa. Kaunis vaasi joka tapauksessa, eikä kahden euron investointi harmita.
Kurkkaappas Glasgalerie Jan Kilianin sivuja. Riihimäkeläiseksi ainakin siellä väittävät. Itselläni on samanlainen mutta roosan sävyinen.
En itse välttämättä luottaisi ulkolaisiin lasisivuihin.
Kyseinen maljakko sekä muut kolme sillä rivillä ovat ainakin minulle täysin tuntemattomia,eikä yhdessäkään ole Riihimäen tarraa.
Grapponiapullo on saanut kirkkaan korkin ja samalla rivillä olevat kirkkaat maljakot ovat kysymysmerkkejä. Siitosen Barokki maljaan olen kyllä nähnyt aivan toisenlaisena.
Olen vuosia seuraillut samoja sivuja ja ainakin suomalaisen lasin tunnistamisessa on puutteita. Katselin samaa tarkastelemaasi sivua ja mielestäni siellä on lähemmäs kymmenen esinettä nimetty väärin suomalaisen lasitehtaan nimiin.
Se katselemasi Siiroisen "Barokki" näyttää olevan kompastuskivi lukuisilla myyjillä eri puolilla maailmaa. Sitkeästi se kirjataan Siiroisen nimiin, vaikka Riihimäen Lasilla, Siiroisella tai millään muullakaan suomalaisella lasinvalmistajalla ei ole mitään tekemistä esineen kanssa.
Eli maljakon alkuperä ei taida selvitä ihan helpolla....
Vain se on varmaa, ettei ole kotimainen eikä Tiimarin tavaraa. Alkuperämaaksi on tarjottu milloin mitäkin ja samaa muotokieltä esiintyy ja ainakin hyvin samanlaisia pulloja on valmistettu mm. Ruotsissa, Saksassa, Itävallassa, Tsekinmaalla ja Englannissa.
Olen nähnyt vastaavan maljakon "made in Austria"-tarralla, joten "Sippankin" arvailut osuvat varmaan oikeaan?
Tämä varmentaa kovasti alkuperää. Itsekin olen noita joskus nähnyt myynnissä, mutta ilman tarraa, joten on jäänyt tuntemattomaksi. Olen tuota joskus hakenut englantilaisen Whitefriars-tehtaan tuotannosta ja mallipiirustuksista. Melkein sama kyljen kuviokin sieltä löytyy, mutta esineen suuosa oli erilainen.
Mielenkiintoisia kommentteja ja kiitos kaikille. Maljakko on kuitenkin kaunis ja aion sen pitää, vaikkei kotimaista lasia olekaan.
Vähän vanha ketju sattui silmään mutta vastaan kuitenkin. Oberglas ja Itävalta.
Kiitos paljon!
http://afterglowretro.co.uk/2011/05/23/textured-glass-eye-vase-by-obergl...
Oberglas
Kiitos paljon!
vielä Wisitor02 kommenttiin : tuotenumero Ws 5207
Ei vaan tuo nro taitaa olla yhden jälleenmyyjän yksilöity numero juuri sille esineelle, joka heillä on myynnissä. Ei siis Oberglasin tuotenro.