Tämä kauniisti kuvitettu kirja Kauklahden lasitehtaasta ja sen tuotannosta on upea katsaus suomalaisen lasiteollisuuden historiaan. Aikalaiskuvitus tehdasmiljööstä ja tehtaan arjesta houkuttaa lukijan uppoutumaan lasinpuhalluksen saloihin ja eläytymään tehdaslaisten arkeen.
Jos maljakkosi on noin 25,5 cm korkea, niin se saattaa olla saksalaisen Leonardon sisustusmaljakko 90- luvulta.
https://www.etsy.com/ie/... Lue lisää →
Hopeatäplä nimityksellä myydään torilla samanlaista lasilintua, ja ilmoituksessa on liite Bukowskin sivulle , jossa on ollut myynnissä... Lue lisää →
https://www.designlasi.com/forum/tunteeko-kukaan-esinetta#comment-27821
Böömiläinen maljakko 60-luvulta.
Lue lisää →
https://www.osta.ee/en/haruldus-suur-ookulli-vaas-tarbeklaas-64837112.html
Kyllä pöllösi on mahdollisesti valmistettu Italiassa.... Lue lisää →
Mielenkiintoinen kirjoitus maljakon valmistajan etsikelystä Etsy.com sivulla,no katsotaan pystyvätkö kotimaan harrastajat ratkaisemaan arvoituksen.
https://www.etsy.com/listing/221510355/untinsel-holder-green-glass-vase-...
Olisikohan mahdollista saada pohjasta selkeää valokuvaa myös?
Tässä kuva pohjasta.
Mitä tuo mieleen tuo maljakon pintakoristelu,sulavaa jäätä,levää,lehtivihreää mikroskoopilla katseltuna,alligaattorin nahka laittakaa ehdotuksia.
Maljakon valmistaja saksalainen Hirschberg lasitehdas ja linkin mukaan 70-luvulla.
https://fi.pinterest.com/pin/85849936624200411/
Nopeasti tuo valmistaja tieto on lisätty ETSY:n sivullekin.
https://www.etsy.com/listing/244356333/1970s-hirschberg-german-pop-art-m...
ETSY.com sivun kertoma valmistaja ei sitten tainnut pitääkään paikkaansa, koska seuraavassa linkissä on maljakossa Anchor Hocking lasitehtaan tarra.
https://birchardhayes.com/products/vintage-nos-new-old-stock-anchor-hock...