Tämä näköispainos on koottu Riihimäen Lasin myyntikuvastojen irtolehtikansioista ja se antaa kattavan kuvan Riihimäen lasitehtaan 60-70-lukujen tuotannosta.
Kiitos paljon ystävällisestä avusta!
Lue lisää →
Kumelan lasitehdas, Sirkku Kumela-Lehtonen, Sirkku-lasisto.
Lisää: https://lasinkerailijanblogi.blogspot.com/2018/12/paremmat-lasit-... Lue lisää →
Kenties tuollainen? Riihimäen lasi, Helena Tynell, Pingviini.
https://lasinkerailijanblogi.blogspot.com/2015/11/helena-tynellin-pingvi... Lue lisää →
Eikö kukaan osaa kertoa mitään tästä maljasta
Lue lisää →
Signeeraus tosiaan näyttää tehdyn dremelillä tai vastaavalla. Kulho kuitenkin vaikuttaa olevan Timo Sarpanevan suunnittelema.
Lue lisää →
Hei! Kiitos vastauksesta. Näitä on tullut jo kolme vastaan, tästä olen päätellyt mallin olleen aikoinaan jokseenkin yleinen.... Lue lisää →
Onko kulhosi saman muotoinen kuin oheisissa kuvissa? Mielestäni se ei näytä yhtä "kulmikkaalta", mutta kuvakulma voi kyllä... Lue lisää →
Ensiksi: Olisi ollut parempi, että olisit aloittanut oman kyselyn. Niin se löytysi myöhemminkin ja olisi hyödyksi muillekin.
Kuitenkin.... Lue lisää →
- 1 / 3
- seuraava ›
http://www.designlasi.com/forum/turkoosit-maljakot
kan detta vara till hjälp?
Se igen - jag kommenterade i den där äldre tråd
?
pik,onko se Oberglas mutu tuntumaa,kirja tietoa,löytyykö netti linkki samanlaiseen maljakkoon?
pik,olen etsinyt maljakkoa,saamatta mitään kelvollista linkkiä minkä voisi esittää designlasin sivustoilla,siksi kysyin,ei ole helppo haku.
Ei tunnu olevan maailmallakaan kellään Oberglasin 70-luvun kataloogia. Tiedot kai yleisesti perustuvat löytyneisiin tarrallisiin tuotteisiin. Näistä ruusukuvioisista maljakoista en muista nähneeni tarrallista kuvaa, mutta lukuisat esineet vastaavat väreiltään tunnettuja (tarrallisina nähtyjä) Oberglas-vaaseja.
(kirkas, kellertävä amber, vihreä, sininen, vanha roosa ja turkoosi)
Mieleeni tulee nyt viisi eri Oberglas-vaasimallia tämän lisäksi, joita siis löytyy näissä samoissa värisävyissä. Ja joita onneksi nykyään jo enimmäkseen myydään huutiksessakin oikein nimettynä - eikä esim "Mäntyharjun lasina" tai "Helena Tynellinä."
Tässä nyt ainoa minkä löysin - että maailmallakin joku on sitä mieltä
http://www.worthpoint.com/worthopedia/stolzle-oberglas-blue-pressed-glas...
Toki -vastikään tällä palstalla oivallettu puolalainen Zabkowice on valmistanut varsin lähellä olevia värejä. Koskaan mikään ei ole ehdotonta, ennen kuin se on.
Hienoa että löytyi sentään yksi oikein tunnistettu,minä löysin yhden amberin värisen,mutta sitä väitettiin Whitefriarsin tekemäksi,siksi jätin linkin oman arvoonsa.Netistä löytyy tosi hyvät Whitefriarsin kuvastot heidän tuotteistaan,ja siellä ei tuollaista maljakkoa ole.Tsekkiläisen Pavel Panékin maljakko on niin sanotulla "belly button" koristeella ei siis ruusu koristeella.
Kysyjän maljakko näkyy useilla puolalaisilla sivustoilla ja sen kerrotaan olevan puolalaisen Huta Lauran valmistama. Ikävä kyllä en äkkiseltään löytänyt yhtäkään maljakkoa, jossa olisi ollut valmistajan tarra, signeeraus tai jotakin muuta varmistavaa tekijää.
https://www.google.fi/search?q=wazon+prasowane+szk%C5%82o+huta+Laura+waz...
Olen nähnyt tuon "Huta Laura" -tiedon useasti vuosien mittaan ja koittanut löytää jotain tietoa moisesta tehtaasta tai mitään millä voisi uskoa tuon, ettei vaan nyt ole mikään olympiamaljatyyppinen huhu. Kovin voin kyllä uskoa että Puolasta on koska siellä tätä maljakkoa paljon tuntuu olevan. (vrt. edellä mainittu Zabkowice - minkä luetteloista tätä mallia ei tosin tiettävästi ole löytynyt)
Tarnowilaisella Laura-lasihytillä, Huta Laura Tarnów, on seuraavanlainen tarra, vastaavaa tarraa en toistaiseksi ole kysyjän maljakossa nähnyt. Kuva kaapattu linkistä:
https://auctionet.com/en/499110-glasvaser-2-st-bruntonat-glas-huta-laura...
Kommentoikaa jos saatte linkkien puolan kielisistä teksteistä tolkkua.
https://www.olx.pl/oferta/wazon-przedwojenny-w-roze-huta-laura-siemianow...
https://pl.wikipedia.org/wiki/Huta_Jedno%C5%9B%C4%87
Näin nettiselailussa toisenlaisenkin Huta Laura tarran.
http://allegro.pl/wazon-huta-laura-36-cm-i7354635883.html#thumb/5
Seuraavassa linkissä on lehtikirjoitus puolalaisessa lehdessä.Nykyäänkin toimiva puolalainen lasitehdas Wrześniak jatkaa lasinvalmistusta, kun pienemmät lasifirmat ovat lopettaneet tai sulautettu isompaan yhtiöön.Huta Laura loppui ja taisi siirtyä tuohon Hut Szkła Gospodarczego:oon, jos nyt jotain sain ymmärretyä tuosta puolaisesta lehtiartikkelista.
http://skrzyszow.pl/wp-content/uploads/2014/07/echo-druk.pdf
Onhan tuo Huta Laura toiminut puolan Tarnow:ssa.
Huta Szkła LAURA w Tarnowie 1945-1992
http://www.archiwaprzelomu.pl/zasoby/action/zinwentarzy/ArchiwumPanstwow...
Tässä vähän uutta kulmaa kysyjän maljakon tunnistukseen.
https://imged.pl/wazon-roze-art-deco-niemen-zielen-9557482.html
https://archiwum.allegro.pl/oferta/niemen-juliusza-stolle-s-a-pressglas-...