Tämä kauniisti kuvitettu kirja Kauklahden lasitehtaasta ja sen tuotannosta on upea katsaus suomalaisen lasiteollisuuden historiaan. Aikalaiskuvitus tehdasmiljööstä ja tehtaan arjesta houkuttaa lukijan uppoutumaan lasinpuhalluksen saloihin ja eläytymään tehdaslaisten arkeen.
Voisikohan tuossa kysyjän toisessa maljassa olla reunakoristeena englantilaisen Georgian Crystalin koriste Chatsworth?Ja jos on, niin... Lue lisää →
Kiitos😊
Lue lisää →
I love the positivity! I am thankful for so much right now in my life. The fact that it is finally cooling off puts a smile on my face. I... Lue lisää →
https://www.designlasi.com/forum/kirkas-kulho
Vanha keskustelu vasemmanpuoleisesta kulhosta.
Lue lisää →
Suurkiitos tiedosta. Niinpä onkin. Nyt löytyi jo netistäkin, kun älysin käyttää tuoppi-sanaa!
Lue lisää →
Taitaa olla Nuutajärvi Hiiop, Oiva Toikka
Lue lisää →
Malja on Tapio Wirkkalan taide-esine 3442. Suunitteluvuosi 1968, kuvastoissa 1970-1973. Halkaisijaksi ilmoitetaan eri lähteissä 38-40 cm. Esillä Milanon triennalessa 1968. Esineellä ei ole nimeä, vain tuotenumero. Se ei siis ole Ultima Thule -sarjaa.
Kuva Iittalan 1972 kuvastosta.