Oivan Ihmemaassa on Suomen lasimuseon julkaisema uusi teos, joka kertoo Oiva Toikasta (1931-2019), yhdestä maamme merkittävimmistä lasitaiteilijoista.
Rooster figurine Murano ICET.Tuollaisia jalkaosia löytyy osasta Muranossa valmistetuissa lasikukoissa, Italialainen.
Lue lisää →
Monta kyselyä on ollut näistä jälkiruokakulhoista, nyt löytyi netistä tietoa.
Suunnittelija on sisustusarkkitehti Marjatta Ypyä-... Lue lisää →
Ensimmäisen kysymyksen kolmas kuva: Timo Sarpaneva, Arkipelago.
https://www.designlasi.com/forum/hallo-ekspertit-apua-hilfe-help
Toisen... Lue lisää →
Eli kukaan ei tiedä
Lue lisää →
Kiitos, tämä oli hieno lisätieto. Eli tämä on korkein valmistettu, jenkeissä sitten ehkä näitä enemmän.
Lue lisää →
Suunnittelija on amerikkalainen ja sarja oli tarkoitettu lähinnä Yhdysvaltojen vientiin. Suomalaisissa kuvastoissa, ainakin niissä joita... Lue lisää →
Muitelinkin että olen jotain vastaavaa nähnyt, selkeästi samaa sarjaa. Erikoista ettei löydy mistään luettelo/kuvasto kuvaa.
Lue lisää →
Ken Bensonin suunnittelema Kristiina.
Tuossa vähän lisätietoa, vaikka ei kynttilänjalasta olekaan kysytty: https://www.designlasi.com/... Lue lisää →
- 1 / 3
- seuraava ›
Kumelalta näyttää, 60-luvun tuotteita.
Kuvassa kruunu lasikulho Riihimäen lasilta.