Kirjasta löytyy kuvien lisäksi tietoa Arabian kahvikuppien malleista, valmistusajasta, kuppien ja koristeiden suunnittelijoista sekä milloin koriste on ollut käytössä.
Suurkiitos tiedosta. Niinpä onkin. Nyt löytyi jo netistäkin, kun älysin käyttää tuoppi-sanaa!
Lue lisää →
Taitaa olla Nuutajärvi Hiiop, Oiva Toikka
Lue lisää →
Many thanks for your informative posting. I always uncover useful blog posts to pick up new abilities. My most recent blog reading was... Lue lisää →
Ei mitään varmaa ,mutta jotenkin tuli mieleen Keijo Kortesalo. Aivan samaa en löytänyt mutta tutkippas Asmo Uutelan tekeleitä myös.
Lue lisää →
Kuva hieman epäselvä kyseessä varmaan Kaj Franckin pyöreäpohjainen kirjava lasi 5023 (1954-71) ja kaadin (5601) ja settiin kuuluva... Lue lisää →
https://www.etsy.com/listing/1136332125/yellow-glass-creamer-and-sugar-bowl
Linkin kermakko ja sokerikko on myynnissä Ruotsissa.Linkistä... Lue lisää →
Lasinkeräykseen?
Lue lisää →
Hyvistä ja havainnollisista kuvista jälkivapun bonukset. Hieno esine, vaikka puristelasia onkin, innoitti tuumimaan. Uskon, että malja löytyy Nuutajärven lasitehtaan tuotannosta 1920-luvulta.
Hei Tapsa!
Ja kiitokset taas tiedosta.
Hienojahan nämä vanhat puristelasiesineet ovat, makuasioita tietty. Mutta kyllä minä mieluummin tällaista pöydälläni katselen kuin Veturipulloa tai Palaa (mitenkään väheksymättä mainittujen ja arvostamieni lasitaiteilijoiden monia muita hienoja töitä). Toivottavasti kovin moni ei närkästynyt.
Juttu vain on niin, että näiden puristelasiesineiden arvostus, arvosta puhumattakaan, ei näy oikeastaan missään muualla kuin etelän antiikkiliikkeiden hinnoissa eikä aina sielläkään. Samanlaisen kohtelun näyttää saaneen osakseen vanha kotimainen kristalli tai puristekristalli. Johtunee tuosta kirppareilla pyörivästä tuontitavarasta.